Popularność esperalu wśród alkoholików

Statystyki pokazują, że aż 12% dorosłych Polaków nałogowo sięga po alkohol. Niektórzy z nich pragną zerwać z tym zerwać, próbują różnych metod, np. implantowania esperalu. Czym jest wszywka esperal? Stanowi ona skuteczny sposób leczenia alkoholizmu? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji na ten temat.
Czym w ogóle jest esperal?
To środek, którego inna nazwa to disulfiram; jest substancją, która blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, który bierze udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. Przyjmuje się, że już pierwsze efekty kumulacji tego enzymu pojawiają się w czasie 10 minut od momentu spożycia alkoholu. Najczęściej występującymi objawami są:
-duszności,
-bóle głowy,
-skoki ciśnienia,
-nudności oraz wymioty,
-przyspieszone bicie serca,
-ataki drgawek.
W niektórych przypadkach doszło nawet do zawału serca.

W jakim miejscu umieszcza się wszywkę alkoholową?
Tabletki esperalu wszywane są przez chirurga, który nacina skórę, i pod nią umieszcza substancję. Wszywka esperalu najczęściej umieszczana jest pod łopatką lub na pośladku. W powolnym procesie uwalniana jest do krwiobiegu i obecna przez kilka miesięcy. Przyjmuje się, że przeciętnie działa ona ok. 12 miesięcy.
Jak wygląda zabieg?
Aby przystąpić do takiego zabiegu należy nie spożywać alkoholu 24 godziny przed jego planowanym odbyciem. Całość zabiegu wynosi ok. 30 minut i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym.
Jak działa ta substancja?
Nie jest on lekiem na alkoholizm, jego zadaniem jest skuteczne odstraszanie uzależnionej osoby od picia. Założeniem takiego sposobu leczenia jest wzbudzenie poczucia wstrętu do alkoholu. Odstraszająco ma również działać myśl o konsekwencjach, jakie mogą się pojawić w wyniku spożycia alkoholu oraz posiadania wszywki. Warto pamiętać o tym, że stosowanie tej substancji jako jedynego środka do walki z nałogiem nie sprawi, że osoba całkowicie zerwie z nałogiem. Wszywka daje efekt czasowej abstynencji, dlatego też, niezbędna jest pomoc terapeutyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

//