Leczenie migreny

Migrena to choroba, która utrudnia życie chorego. Bóle migrenowe są bardzo uciążliwe i w większości przypadków wymagają kontroli lekarza, najczęściej jest to neurolog. Jedynie lekkie ataki możemy próbować leczyć domowym sposobem. Jak radzić sobie z tym schorzeniem i kiedy niezbędna jest wizyta lekarska?

Rozpoznanie

Nie każdy, nawet silny ból głowy oznacza migrenę. Atak migrenowy przebiega w trzech fazach (aura migrenowa-silny ból głowy-zmęczenie), ale chorobę może rozpoznać jedynie lekarz. Oprócz standardowego wywiadu i badania ogólnego, konieczne jest badanie neurologiczne. Zanim jednak zobaczy Cię neurolog możesz prowadzić dziennik migrenowy, dzięki któremu lekarz zbierze jak najwięcej informacji i szybciej będzie mógł zaproponować skuteczne leczenie. W dzienniczku zapisuj czas i długość trwania ataku oraz okoliczności, mogące wywoływać napad.

Leczenie farmakologiczne

Lekarz, podczas badania, określa typ migreny i w zależności od tego dobiera odpowiednie leczenie. Nie ma jednego leku, skutecznego dla wszystkich pacjentów. To neurolog zadecyduje jaki środek będzie w Twoim przypadku najlepszy. Leki dzielimy na działające doraźnie podczas ataków oraz na specyfiki stosowane profilaktycznie.

Domowe sposoby na migrenę

Pacjenci cierpiący na migrenę często wyczuwają zbliżający się atak. Możesz wtedy zażyć standardowe leki przeciwbólowe. Stosowane we wczesnej fazie choroby często są skuteczne. Połóż się w ciemnym pokoju w zupełnej ciszy, spróbuj się odprężyć i najlepiej zasnąć. Możesz przyłożyć zimny bądź ciepły kompres lub uciskać skronie. Czasami pomaga gorący prysznic, który rozluźnia i relaksuje.

Zmiana stylu życia

Migrena jest chorobą, która wymaga zmodyfikowania życia codziennego. W diecie wyeliminuj produkty zawierające tyraminę (np. banany, jogurty) a przede wszystkim unikaj czynników wywołujących napady bólu i znajdź skuteczne sposoby na walkę ze stresem, będącym najczęstszym sprawcom ataków migrenowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

//