Leczenie depresji przez psychiatrę

Czym jest depresja?

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które objawia się uczuciem beznadziejności, smutku, lęku, niskim poczuciem własnej wartości, bezsennością, a nawet myślami samobójczymi. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż ok. 2 tygodnie to wówczas mamy niemalże 100% pewność, iż mamy do czynienia z depresją. Według badań na to schorzenie choruje kilkanaście procent populacji na świecie, co stanowi wysoki wskaźnik zachorowań.

Właściwa diagnoza.

Niestety nie zawsze depresja zostaje prawidłowo zdiagnozowana, ponieważ chory kierując się do lekarza, wybiera na wstępie zazwyczaj swojego lekarza rodzinnego. Lekarz pierwszego kontaktu nie ma specjalistycznej wiedzy na temat schorzeń psychicznych i nie zawsze potrafi prawidłowo ocenić stan chorego i pokierować go do specjalisty z zakresu psychiatrii. Należy podkreślić, iż do psychiatry nie jest wymagane skierowanie, więc można sięgnąć po pomoc bezpośrednio u specjalisty, który poprzez przeprowadzenie właściwego wywiadu z pacjentem będzie mógł ocenić jego stan zdrowotny.

Proces leczenia.

Psychiatra jest specjalistą, posiadającym uprawnienia do leczenia środkami farmakologicznymi. W sytuacji, gdy diagnoza wskazuje na depresję, lekarz przepisuje pacjentowi odpowiednie leki psychotropowe, tzw. antydepresanty. Wyżej wymienione środki pomagają w codziennym funkcjonowaniu chorego. Dzięki nim niwelowana jest bezsenność, przywracają uczucie spokoju, a tym samym chory czuje się lepiej.
Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego jest psychoterapia. Polega ona na rozmowach z chorym, stosowaniu różnych, odpowiednich sposobów oddziaływania psychologicznego. Takie terapie mogą przeprowadzać przeszkoleni terapeuci. W zależności od potrzeb terapia może być indywidualna bądź grupowa. Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy lekarz psychiatra leczący chorego, posiada również uprawnienia terapeutyczne. Jest to duże ułatwienie, gdyż zapewnia kompleksowe leczenie przez jednego lekarza, co daje pacjentowi większy komfort psychiczny.

Podsumowanie.

Należy podkreślić fakt, iż depresja jest chorobą uleczalną. Niezmiernie ważne jest, aby osoba cierpiąca na to schorzenie, miała wsparcie wśród bliskich, gdyż stanowi to podstawę skutecznego leczenia. Nie można lekceważyć niepokojących objawów, które mogą wskazywać na depresję, ponieważ im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym chory szybciej otrzyma pomoc i wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

//