Jak długo trwa detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy i jego długość są ustalane indywidualnie ze względu na potrzeby i sytuację w jakiej znajduje się osoba walcząca ze swoim uzależnieniem. Zazwyczaj mieści się w okresie od siedmiu do dziesięciu dni zależnie od wyników diagnostyki stanu pacjenta – schorzeń, a także stopnia uzależnienia od alkoholu. Dokładna długość jest wynikiem dokładnego zbadania pacjenta i środowiska jego choroby ze względu na ogromną złożoność kłopotu z jakim się oni borykają.
Często także elementem wpływającym na określenie dokładnego okresu niezbędnego do rozpoczęcia walki z alkoholem jest wiedza o wszelkich przyzwyczajeniach, ciągach, objawach z jakimi pacjent miał lub ma do czynienia. Ważnym czynnikiem weryfikującym długość leczenia są także jego ostatnie dni przed wizytą u specjalisty i nastawienie psychiczne pacjenta.
Oceniony należy zostać ogólny stan osoby uzależnionej zarówno pod względem fizycznym (zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, badania na krew i mocz) jak i psychicznym (zaburzenia, tiki nerwowe, zaburzenia snu czy też zaburzenia lękowe).
Po zweryfikowaniu wyżej wymienionych czynników nastąpić musi trwający zazwyczaj około pierwsze 48 godzin okres nazywany odtrutką alkoholową, jest to znaczący moment dla określenia długości całego procesu jaki będzie niezbędny by pozyskać zadowalające skutki. W okresie tym pacjent musi zmagać się z nieprzyjemnymi symptomami zespołu abstynenckiego gdzie obserwowane są zaburzenia somatyczne i psychiczne wynikające ze zmian metabolicznych, jednakże są pierwszym ważnym krokiem ku skutecznej terapii.
Nierzadko początkowy detoks alkoholowy jest niewystarczający i niezbędne jest przedłużenie go o programy rehabilitacji trwające od 30 dni w górę, w ekstremalnej formie cała kuracja może rozciągnąć się nawet o 60-90 dniowy pobyt w ośrodku leczenia choroby alkoholowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

//